SPOTRIKO ZMAJ- JASLE PODSTICAJNE I PREVENTIVNE MOTORIČKE AKTIVNOSTI DECE JASLENOG UZRASTA, kat.broj 793

Dana 30.09.2023. godine u Predškolskoj ustanovi „Naša radost“ održan je akreditovani jednodnevni seminar za vaspitače, medicinske sestre vaspitače i stručne saradnike, čiji su realizatori  Andrija Pešterac, doktor nauka, u penziji; Radmila Aranđelović, diplomirani vaspitač specijalista za fiz, Predškolska ustanova "Rakovica"

Oblast:

predškolsko vaspitanje i obrazovanje

Kompetencija koju program razvija kod ciljne grupe:

medicinska sestra – vaspitač - kompetencije vaspitača u neposrednom radu sa decom;

stručni saradnik u predškolskoj ustanovi - kompetencije stručnih saradnika u PU za razvijanje kvaliteta realnog programa

Prioritetna oblast:

Jačanje kompetencija zaposlenih u predškolskoj ustanovi za primenu programske koncepcije „Godine uzleta”

Opšti ciljevi:

Opšti cilj programa je nastojanje da se kroz odgovarajuće postupke i aktivnosti medicinskih sestara, kojima se podstiče dečja aktivnost, ostvari podrška motornom (i ukupnom) razvoju dece na uzrastu od jedne do tri godine (jasleni uzrast).

Unapređenje stručnih kompetencija medicinskih sestara kroz njihovo: - Upoznavanje sa različitim formama i oblicima rada (pokretna igra, elementarna igra, poligon, staza sa preprekama, priča u pokretima, preventivna aktivnost i dr.), kao i različitim sadržajima., - Upoznavanje sa načinima organizacije prostora i opremljenosti koji su podsticajni za dečju aktivnost i bezbedni., - Uočavanje mesta i uloge medicinske sestre tokom aktivnosti dece,i adekvatne primene postupaka podrške, pomoći i intervencije., - Obučavanje za primenu različitih instrumenata u okviru zapažanja o motornom razvoju dece.