• srpski
  • srpski

SAVET PEDAGOGA: ISKORISTITE VREME I BUDITE SA SVOJIM DETETOM

U vanrednoj situaciji, u kakvoj smo se našli zbog epidemije virusa Korona, mnogi roditelji su ostali kod kuće. Time ste, poštovani roditelji, dobili vreme za svoju porodicu i to treba da iskoristite na najbolji način.

Dete će se radovati već samom vašem prisustvu u kući u vreme u koje ste inače  bili na poslu. Time, za dete, svaki dan postaje vikend ili praznik. Ako radite od kuće, detetu će značiti što može da bude deo vaših radnih aktivnosti ili što može, svojom pažnjom, vama da obezbedi mir dok radite. U svakom slučaju, ova promena je  dragocena prilika za druženje, zajedničke igre, bolje upoznavanje i razvijanje bliskosti s detetom.

Stvorite opuštenu atmosferu, bez nervoze i napetosti. Neka dan teče uobičajenim tokom. Objasnite detetu razloge nekih odstupanja i novina u vašoj svakodnevnoj rutini. Iznesite mu, bez previše detalja, loše i dobre strane situacije. Na slikovit i detetu blizak način približite mu mere koje treba poštovati. 

Razgovarajte s detetom. Objasnite mu šta se dešava, u skladu s njegovim uzrastom i iskustvom. Odgovorite na njegova pitanja, tako da vas razume. Nemojte ga lagati. Pokažite svoja prava osećanja, ali nemojte paničiti. Umirite ga da ćete brinuti o njemu i da će uz vas biti sigurno i bezbedno. Verovaće vam onoliko koliko ste razvili blizak odnos s njim. Osećaće se sigurno onoliko koliko ste vi u stanju da upravljate svojim osećanjima i postupcima.  

Mnogo toga možete raditi zajedno s detetom. Pre svega, budite prisutni u trenutku, sada i ovde i budite mu primer kako da otkriva lepote u svakodnevnim, malim stvarima. Kako da se usredsredi na aktivnosti kojima se bavi i kako da bude u skladu sa sobom, svojim osećanjima, potrebama  i željama.

Čitajte mu bajke i priče iz života. Pripovedajte mu, stvarajući mu jedinstveni doživljaj, odigravajući pojedine scene i glumeći pojedine likove iz bajki. Zajedno pevajte i plešite uz muziku. Kostimirajte se onim što nađete u kući. Ludirajte se, smejte se, oslobodite dete u sebi.

 

S detetom budite spontani, autentični, upravo osoba kakva jeste. Opustite se i uživajte što ste zajedno. Dopustite mu da i ono bude takvo kakvo jeste. Prihvatite njegovu jedinstvenost kao dragocenost. Uvažite ga, saslušajte, razumite i prihvatite njegova osećanja i način doživljavanja stvarnosti. Omogućite mu da prepozna i iskaže svoja osećanja, strahove, nesigurnosti. Pokažite mu na sve načine da ga volite.  

Učite ga kako da iskaže svoja osećanja, a da to bude prihvatljivo za vas i okolinu i ujedno ne bude povređujuće za druge. Omogućite mu da pravi izbore i donosi odluke. Uvažite ga kao ličnost. Podstičite njegovu samostalnost. Ukažite mu poverenje, ali imajte i ozbiljna očekivanja od njega. Dosledno tražite da poštuje granice, pravila i dogovor, pa će sa zadovoljastvom da se trudi da sarađuje s vama, ispunjava vaše zahteve i očekivanja i preuzme odgovornost za svoje postupke.

Upoznajte bolje svoje dete. Posmatrajte njegove reakcije, pratite šta ga zanima, čime voli da se bavi. Pitajte ga šta mu prija, šta ga ljuti, plaši, smiruje i sl.

Crtajte i slikajte zajedno. Mesite testo, modelujte, gradite kockama i drugim konstruktorskim materijalima. Uprljajte se. Smejte se. Šalite se. I posle završene aktivnosti sve zajedno pospremite.

Posmatrajte biljke, životinje i promene u prirodi, kroz prozor, s terase ili u dvorištu. Radite zajedno u bašti, brinite o biljkama i kućnim ljubimcima. Igrajte se društvenih igara.

Zajedno gledajte primerene TV programe. Kroz komentare i pitanja, saznajte kako je dete razumelo to što gledate. Pojasnite mu dešavanja i zajedno izanalizirajte postupke aktera. Iznesite mu, argumentovano, svoj stav u vrednosnom smislu i učite dete da se odupre manipulaciji.

Korišćenje elektonskih medija strogo kontrolišite i dozirajte u odnosu na uzrast deteta. Usmerite ga tako da iz savremene tehnologije izvuče dobit, a ne postane pasivni konzument i zavisnik. Postoje programi koji ne guše dečju inicijativu, kreativnost i  mišljenje, ali u širokom luku izbegavajte one sadržaje koji pasivizuju dete i ometaju razvoj njegove pažnje i koncentracije. 

 

Najviše što možete da učinite za svoje dete je da mu posvetite svoje vreme. Obraćajući pažnju na njega, dobićete njegovu pažnju. I saradnju i poverenje i ljubav. To je dvosmeran proces. Uzajamno davanje i uzajamno dobijanje.

Na taj način ćete lakše prebroditi kriznu situaciju i izvući iz nje ono najbolje što ona pruža.

RADUJTE SE I UŽIVAJTE ŠTO STE ZAJEDNO!!!